ANKETA

Novinky

RSS

RSS

reklama

filmy a seriály CZ Načítaní

SITUAČNÍ KOMEDIE sitcomy.ic.cz

BSL

3.3.2008

Chcete bojového psa? Ukažte čistý rejstřík

 

Poslanec Tejc se svým psem.

Poslanec ČSSD Jeroným

 Tejc si před lety vzal z útulku

dobrmana. Ke psům má prý

kladný vztah, a tak se rozhodl,

že vylepší zákony. Brzy zveřejní

návrh, kterým chce zpřísnit

 pravidla pro chov bojových

plemen. Podobný pokus se

už v minulosti objevil několikrát.

 

S bojovými plemeny to poslanec vidí podobně jako s alkoholem: povolit až od 18 let. Tabulkově nebezpečnou rasu by si podle jeho návrhu mohl v budoucnu pořídit jen dospělý člověk, který nebyl v předchozích pěti letech trestán za násilný čin a má pojistku na pokrytí případných psem způsobených škod. Chovatel by navíc potřeboval souhlas obce. "Pokud by obec měla námitky, proběhlo by třeba na úrovni kraje další šetření," plánuje Tejc. "Například psychologický posudek, vyžádání dalších podkladů a po rozhodnutí by byl nárok na soudní přezkum."

 

Nebezpeční psi (podle poslance Tejce) 

- Americký stafordšírský teriér

- Stafordšírský bulteriér

- Bulteriér

- Argentinská doga

- Brazilská fila

- Dobrman

- Rhodéský ridgeback

- Rotvajler

- Pitbulteriér

Snahy zpřísnit chov bojových psů obvykle přicházejí na přetřes, když se v médiích objeví zpráva o útoku psa na člověka. Stránky novin se pak plní úvahami o potřebě nového zákona a následuje diskuse ve sněmovně, která bývá vždy dlouhá a vášnivá, protože i mezi poslanci je mnoho pejskařů. Nejnověji se do ní chce pustit bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc. TÝDNU poskytl obrys připravovaného zákona, pro který teď bude u kolegů hledat podporu. A jím nachystané změny rozhodně nejsou kosmetické.

Dlouholetého českobudějovického kynologa Vratislava Petrů Tejcova představa vyděsila. Nicméně zůstává klidný, nevěří, že by se poslanci dokázali na zákoně dohodnout. Výhrady má kynolog téměř ke všemu, co Tejc navrhuje, například k věkovému omezení. "Šestnáctiletý kluk zvládne dogu mnohem snáz než třicetiletá žena, tak proč mu to zakazovat," oponuje. Nelíbí se mu ani to, že by si každý majitel bojového psa musel pořizovat pojistku. "To je každého věc. Je to stejné jako s pojistkou na auto," říká.

Co Petrů na Tejcově návrhu naopak oceňuje, je myšlenka, aby po jednom roce věku musel pes povinně absolvovat přezkoušení, jestli reaguje na základní povely a je ovladatelný hlasem. Poslanec zvažuje i zákaz chovu více než jednoho bojového psa bez speciálního povolení a za opakované porušení zákona navrhuje až stotisícovou pokutu.

Pro srovnání: k získání zbrojního průkazu stačí člověku zdravotní potvrzení, osvědčení o bezúhonnosti a složení zkoušky odborné způsobilosti.

 

Co je vodítko?

Psí zákony naše poslance zjevně trápí. Jeden z blogerů zveřejnil na serveru TÝDEN.CZ dopis zelené poslankyně Věry Jakubkové adresovaný Krajské veterinární správě v Ostravě. Ptá se třeba na to, jak by do zákona o chovu psů bylo možné popsat vodítko. "Aby bylo z hlediska legislativní úpravy jasné, co se za ně považuje," stojí v dopise.

Na Jakubkovou následně zaútočili někteří pejskaři. "Přišlo mi několik agresivních e-mailů, několik lidí telefonovalo do mé kanceláře," říká poslankyně. Dopisem prý přitom jen reagovala na předchozí výzvy ke změně zákona a snažila se zatím jen shromáždit základní informace od odborníků.

Poslední komentáře
19.10.2016 15:35:27: www.betterware-katalog.cz Betterware
22.08.2016 11:27:20: www.dedra-katalogy.cz Dedra
03.04.2016 09:08:54: Uniq spolupráce http://www.cesky-parfem.cz/ Sleva 30% - Uniq cosmetics - parfémy Uniq cosmetics
22.06.2015 19:59:03: www.orislevy.cz Oriflame CZ Připojte se k Oriflame již nyní! Oriflame ČR oficiální stránky - regist...